VIDEO: Blockchain - Nová příležitost na českém finančním trhu. K akciím a dluhopisům se přidávají kryptoaktiva

26. 10. 2020

Lidé mají možnost podílet se na zisku českých společností. Firmy, které se nechají zapsat na blockchain, mohou získat kapitál pro svůj rozvoj. To vše v systému s údajně podobnými regulacemi a bezpečností jako to známe z běžného života. To je jeden z příkladů českých firem působících na Blockchainu. Investice do projektů na Blockchainu mohou mít vysoké zhodnocení, údajně ale mají i svá úskalí. To prozradili účastníci diskuze “Je blockchain investiční příležitostí dneška?” moderované Jakubem Železným.

Blockchain - Nová příležitost na finančním trhu

Celosvětové výdaje na blockchainová řešení by v letošním roce měly dosáhnout 99 miliard korun.* Pokud se odhady naplní, objem finančních prostředků investovaných do tohoto sektoru vzroste o téměř 60% oproti minulému roku. Jedním z důvodů, proč se lidé rozhodují investovat své peníze do projektů na Blockchainu je bezpečnost.

“Ta evidence je nezfalšovatelná, nezměnitelná, to je ohromná výhoda. Za pár let už to nikomu nepřijde zvláštní.” Potvrzuje jeden z panelistů, advokát Jakub Vojtěch.

Široká veřejnost si Blockchain spojí hlavně s kryptoměnami. Jak ale odborníci upozorňují, mezi kryptoměnou a kryptoaktivem je rozdíl. Kryptoaktivum je například sekuritní token. Ten se může chovat podobně jako akcie nebo dluhopis, vysvětluje vedoucí katedry informatiky a matematiky na fakultě ekonomických studií VŠFS Jan Lánský.

“Tokeny umožnují vydávat akcie pro firmu i startup, který teprve vzniká. Člověk tak může kupovat tokeny firem, které budou potřebovat peníze na své investice. O to se snaží i XIXOIO. Bude vydávat tokeny.”

V připadě české společnosti XIXOIO má jít o tokeny podobné dluhopisům. Firma, která chce získat kapitál projde procesem podobným ratingu. XIXOIO firmu zapíše na blockchain a vydá tokeny této společnosti. Lidé, kteří si je koupí, se tak budou moci podílet na jejím zisku. Předseda představenstva XIXOIO Richard Watzke vyvinul se svým týmem systém, jehož prostřednictvím chce na Blockchain přinést regulatorní a bezpečnostní prvky, které v dnešním finančním světě fungují zcela běžně.

“My vycházíme z toho, že demografické zvyklosti toho, jak svět funguje, se překlopí na jiný systém, ale bude to fungovat stejně jako dnes. Ten současný systém funguje docela dobře. Banky pracují s riziky, jsou důležité, stejně důležití jsou i obchodníci, ti distribuují produkty. Hypotéky, pojištění, produkty, které vám pomůžou dosáhnout toho, co si přejete. Co se fakticky mění je prostředí, kde se s tím obchoduje.”

Další z českých společností podnikající na Blockchainu je Mytitle, jejich služeb, zapisování dokumentů do databáze, využívají právníci i umělci. Lidé tímto způsobem jistí například autorská práva. “I soud akceptuje, že tyto informace existovaly v tu dobu na Blockchainu.” zmiňuje Vít Krajíček, CEO společnosti.

Krize klepe na dveře. Dá se na Blockchainu vydělat?

“Je to realita, ne budoucnost” shodují se aktéři.

Nejen finančnímu světu hrozí dopady nemoci COVID19. V diskuzi tak zazněla i otázka, zda je ideální čas na investici do projektů na Blockchainu. Richard Watzke říká jasné ano a zmiňuje tokeny společnosti XIXOIO, které jsou podle něj vhodné například pro rozšíření investičního portfolia.

“Pokud investuji do projektu, který je spojený přímo s nějakou inovací, která je podložená trendem, což blockchain jednoznačně je, tak mohu očekávat, že pokud tam vložíte svých 100 000, tak bych si možná koupil katalog své oblíbené značky vozu, abyste věděli co připravují další rok. Je tam velká pravděpodobnost, že zhodnotíte své prostředky.”

Vít Krajíček výhody kryptoaktiv potvrzuje a dodává, že tokeny značně zjednodušují zažité procesy získávání i investování finančních prostředků.

“Proč jsou akcie komplikované, protože musí projít tím procesem přes právníky. Všechno stojí spoustu času a peněz. Díky blockchainu se dá vše urychlit. Informace tam uložíte rychle a levně. Ted si možná říkáte, akcie jsou jistota, ale co kdybychom tady seděli za pět let?”

V tomto směru je ale Martin Viktora, zakladatel webu Poradci-sobě.cz, zdrženlivější: “Musí v tom být kus životního přesvědčení. Kus snahy odpoutat se od tradičních struktur, regulovaného bankovnictví.” A dodává, že základem portfolia by měla být klasická investice do dluhopisů, vkladů a akcií.

Podle vize Richarda Watzke je ale právě role bank v celém procesu nezastupitelná a jako příklad zmiňuje konkrétní proces získávání kapitálu prostřednictvím tokenu.

“Ke kryptoaktivu je řádně navázán byznys plán, k byznys plánu je navázaná roadmapa, a ta roadmapa má milníky, které musí ta firma nebo projekt plnit. Všechny peníze za tokeny, tedy kryptoaktiva, jdou transparentně do bank. Banka má atributy, na základě kterých, když ta firma ty milníky plní, tomu projektu uvolnuje peníze. Jsou tam bezpečností kritéria, na které jsme zvyklí z běžného finančního světa.”

A jak se na to dívají odborníci na legislativu? Nezfalšovatelnosti zápisu na Blockchain věří, byť advokát Jakub Vojtěch přiznává, že přední běžce tohoto inovačního maratonu se legislativa teprve snaží doběhnout. Nevylučuje, že v budoucnosti může být na Blockchainu například katastr nemovitostí nebo různé veřejné rejstříky.

“Fakticita té reality a potřeby aplikační praxe bude taková, že to se prostě stane. Právníci na to koukají z povzdálí, jak to ekonomové a technologové nastaví a dobíhají s tím právem.“

Záznam diskuze u kulatého stolu vedené moderátorem Jakubem Železným můžete shlédnout na stránkách [Poradci sobě] (https://poradci-sobe.cz/finfest-online/je-blockchain-obchodni-prilezitosti-dneska/).

*dle odhadů Inetrational Data Corporation (IDC)