Raketový růst úrokových sazeb zdražuje financování byznysu v Čechách. Odpovědí je TOKENIZACE

Tuzemský byznys pocítil znatelné prodražení financování potom, co Česká národní banka letos již popáté zvýšila úrokové sazby, které po více než šesti letech překročily tři procenta. V důsledku toho domácím firmám úvěry podražily za jediný rok o 25 %. Na financování bankami se však spoléhá drtivá většina českých společností.

Dle odborníků se jedná o hraniční mez, při níž mnozí podnikatelé zváží, zda-li v České republice rozvíjet podnikání či ne, což pravděpodobně negativně ovlivní růst české ekonomiky a potažmo také investice do rozvoje automatizace či robotizace. Nejvíce se ale zvýšení sazeb dotýká právě provozního financování. Firmy mají úvěry navázány na plovoucí úrokové sazby měnící se automaticky s pohybem úrokových sazeb. A se zvyšující cenou peněz se růst ekonomiky zastavuje. Růst sazeb se totiž potkává s růstem dalších nákladů, které tak ve výsledku tvoří tzv. Recesní koktejl. Firmám totiž rostou zároveň náklady na mzdy, dodavatelské ceny a mimo jiné také energie.

Zatímco v západních zemích jsou velmi populární alternativní formy financování na bázi faktoringu nebo leasingu a nově třeba P2P či crowdfundingu, Česká republika patří mezi země relativně citlivé na dražší financování, jelikož právě drtivá většina firem žádá o úvěry tuzemských bank. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků se jedná až o 90 %. I proto ekonomové nepřicházejí s příznivými predikcemi alespoň pro příští rok. Mnoho firem se totiž dostává do deficitu, který pro mnohé může být až fatální.

V západních zemích jsou velmi populární financování formou leasingu, peer to peer, crowfundingu či faktoringu. Nový způsob získávání investičního kapitálu představuje společnost XIXOIO, která buduje sociální síť pro firemní finance. Tato sociální síť funguje na bázi vydávání security tokenů, které jsou navázány na skutečnou hodnotu firmy. Tyto security tokeny může vydat každá společnost a držet jej může každý investor, včetně nekvalifikovaných investorů. Každý člověk tak může koupit tokeny své oblíbené společnosti, které tím poskytne investiční kapitál a přispět k jejímu rozvoji. Tyto security tokeny lze kdykoli prodat, směnit či zastavit.