Karel Fillner seznam rozhovor

Seznam.cz: Bitcoin se propadl. Jak to s ním bude dál? Odpovídá Karel Fillner, prezident Krypto-Bankovní Asociace

Kryptoměny, v čele s největším bitcoinem, v úvodu tohoto týdne prudce ztrácely hodnotu. Bitcoin tak v součtu od vrcholu loni v prosinci klesl o více než 77 procent hodnoty, ethereum potom dokonce o přibližně 90 procent.

 

Karel Fillner seznam rozhovor

Karel Fillner v rozhovoru pro Seznam Zprávy

„BACCA je dobrovolným, neziskovým sdružením v oboru krypto-bankovnictví a krypto-financí. Jejím smyslem a účelem je zastupovat, prosazovat, obhajovat a ochraňovat na národní i mezinárodní úrovni zájmy členů ve styku a v jednání s vládními i nevládními organizacemi a ve vazbě na tvorbu právních předpisů, technických norem a standardů,“ říká Karel Fillner, prezident BACCA

 

Podle Karla Fillnera, prezidenta  Krypto-Bankovní Asociace, je důvodů současného pádu více. „Mluví se hodně o tom, že v současné době probíhá válka mezi znepřátelenými skupinami, známými jako Bitcoin Cash, a tato válka částečně odsává některé prostředky. Je zkrátka potřeba prodávat bitcoiny proto, aby tito lidé mohli financovat své aktivity,“ říká Fillner.

 

Zároveň dodává, že hlavní důvod vidí jinde. „Je to panika, která nastane na trhu, když prorazí některý svůj takzvaný support. Dlouho, skoro půl roku, jsme měli bitcoin za 6 tisíc dolarů, zkrátka když tuto hodnotu, pro některé nepřekročitelnou, překročil směrem dolů, tak to vyvolalo na trhu paniku,“ vysvětluje.

 

Současně Fillner připomíná, že i přes pád v posledním roce je stále bitcoin mnohonásobně výše, než byl před pár roky, kdy se nejznámější kryptoměna obchodovala řádově za stovky dolarů.

 

Budoucnost kryptoměn potom vidí prezident v Londýně založené asociaci v jejich přijímání. „Jak v akceptaci obchodníky, tak finančními institucemi, trhem,“ říká. Překážkou v tomto ohledu podle něj nebude ani nestabilita a velká volatilita bitcoinu a jiných kryptoměn.

 

Autor: Aleš Černý, Anita Baselová

Vyšlo na www.seznam.cz