Zákonodárci v USA chtějí změnit 72letou definici cenných papírů a vyloučit kryptoměny

  • Krypto obchodníci a investoři nesouhlasí s myšlenkou, že by akcie a kryptoměny měly být definovány stejným soupisem pravidel.
  • Dva kongresmani se to snaží změnit Zákonem taxonomie tokenu (Token taxonomy Act);
  • Tím by došlo ke změně zákona o cenných papírech (Securities Exchange Act), který zavedl současnou strukturu toho, co cenný papír je, a přidáním nové definice pro „digitální tokeny“.
  • „Tyto decentralizované sítě se do stávající regulační struktury nehodí,“ říká Kristin Smith, lobbistka blockchainu. „Jedná se o krok kupředu při hledání správného způsobu jejich regulace.“

 

Kongres v USA může konečně kryptoměnám přinést to, co je hlasitě požadováno: jasnost a regulace. Zákon „Token Taxonomy Act“ – společné úsilí reprezentantů ze dvou politických stran, Warrena Davidsona a Darrena Sota – definuje „digitální token“ a objasňuje, že zákony o cenných papírech by se nevztahovaly na kryptoměny.  

„V raných dnech internetu Kongres přijal právní předpisy, které poskytovaly jistotu a odolaly pokušení nadměrně regulovat trh. Naším záměrem je dosáhnout podobného úspěchu pro americkou ekonomiku a americké vedení v tomto inovativním prostoru,“ uvedl Davidson ve svém prohlášení.

Hlavním zájmem zákonodárců a regulátorů je ochrana spotřebitelů. Malí investoři provedli v loňském roce spekulativní sázky na bitcoin a jiné kryptoměny, a mnozí z nich ztratili finance, když krypto bublina splaskla. Hodnota Bitcoinu se tento rok snížila o 71 procent, zatímco XRP, druhá největší kryptoměna, se v letošním roce podle údajů z CoinDesk propadla o 85 procent.

 

Kozel zahradníkem

Opakující se stížnosti obchodníků s kryptoměnami přivedli na svět myšlenku uplatnit 72 let starý zákon o cenných papírech na digitální měny. Dle něj Nejvyšší soud rozhodl, že transakce, které jsou kvalifikovány jako „investiční smlouvy“, se považují za cenné papíry. Podle komise pro cenné papíry investiční smlouva existuje, pokud „osoba investuje své peníze do běžného podniku a smlouva je vedena k očekávání zisku pouze z úsilí předkladatele nebo třetí strany“.

Odborníci se však domnívají, že by se tyto standardy měly pro digitální aktiva lišit.

Mnoho z kryptoměn je také blockchainovou platformou a mohou být tak obchodovány bez zprostředkovatele, což je značně odlišné od průměrných akcií.

„Tyto decentralizované sítě se do stávající regulační struktury nehodí,“ říká Kristin Smith, vedoucí obchodního sdružení Blockchain Association, první skupiny ve Washingtonu, která lobbuje za technologii stojící za bitcoinem. „Ale jedná se o krok kupředu při hledání správného způsobu jejich regulace.“

Předseda Komise pro cenné papíry, Jay Clayton, uvedl, že nemá v úmyslu tyto standardy aktualizovat, aby uspokojil krypto scénu. Předseda již dříve během slyšení v Senátu oznámil, že každé ICO,  které viděl, je cenný papír. Jediné kryptoměny, které Komise pro cenné papíry uvedla jako ty, které výslovně nepatří mezi cenné papíry, jsou bitcoin a ethereum. Ty jsou regulovány jako komodity Komisí pro obchodování s komoditami.

William Hinman, vedoucí divize korporátních financí v Komisi pro cenné papíry v červnu uvedl, že bitcoin a ethereum nejsou cenné papíry, protože jsou decentralizované – což znamená, že neexistuje žádná ústřední strana, jejíž úsilí je klíčovým rozhodujícím faktorem v podniku. Počáteční nabídky mincí neboli ICO, podle něj cennými papíry jsou, protože se očekává zisk třetí stranou.

Zatímco Komise pro cenné papíry objasňovala stávající zákony a udělovala výjimky, Kongres by učinil kroky, které by skutečně změnily všechny předpisy.

Návrh současných zákonů Securities Act z roku 1933 a Securities Exchange Act z roku 1934, které zavedly současnou strukturu pro to, co cenný papír je, mají být pozměněny o novou definici „digitálních tokenů“.

Smith, který byl poradcem bývalé senátorky Olympie J. Snowe a lobboval za blockchain záležitosti, řekl, že tento návrh zákona neznamená, že tyto digitální tokeny nebudou regulované. Pokud bude návrh zákona schválen, budou pravděpodobně spadat pod pravomoc Federální obchodní komise.

Návrh zákona také navádí agenturu IRS, aby přizpůsobila zdanění virtuálních měn, vytvořila osvobození od daně pro výměnu jedné virtuální měny za druhou a vytvořila de minimis osvobození od zdanění zisků realizovaných z prodeje nebo výměny virtuální měny.

 

Jak se to stalo?

Návrh zákona trval měsíce a byl z velké části výsledkem kulatého stolu, který v září uspořádal Davidson. Více než 50 účastníků, včetně odborníků z fondů Fidelity, Nasdaq, State Street, Andreessen Horowitz a obchodní komory Spojených států, se sešlo na Capitol Hill a diskutovalo o regulačních nedostatcích.

U kulatého stolu ve Washingtonu obhájci tvrdili, že až do okamžiku, kdy bude regulace zcela jasná a aktualizovaná pro moderní třídu digitálních aktiv, nemůže krypto průmysl prosperovat ani vyspět. Zakladatelé varovali, že pokud s tím regulátoři neudrží krok, inovace na těchto rozvíjejících se trzích utečou do zámoří.

Skupina uvedla příběhy o společnostech, které se pokoušejí interpretovat, zda jejich ICO vyhovují. Jelikož některé mají ICO za sebou, zakladatelé argumentovali, že by měly být vyňaty z právních předpisů o cenných papírech a místo toho být považovány za komoditu regulovanou CFTC.

SEC v letošním roce ostře zakročila proti četným projektům kryptoměn. Některé ICO byly prokázány jako přímé podvody, jiné byly stíhány za méně závažné případy porušování, jako např. neregistrování se u regulátorů.

Tato záležitost se během jednání Kongresu zrychlila. Začátkem uplynulého měsíce představili Soto a další členové sněmovny reprezentantů dva návrhy zákonů, které by mohly přinést více dozoru a méně nejasností pro kryptoměny.

 

Článek byl převzat z cnbc.com